nedjelja, 25. svibnja 2008.

Recepti od ružmarina

Pita od sira s ružmarinom

Tijesto: 250 g pšeničnog brašna • 125 g maslaca • 1 jaje

malo praška za pecivo • prstohvat soli • 3 žlice vode

Nadjev: 2 crvena luka • 5 češnja češnjaka • 2 žlice biljnog ulja • 2 jaja

500 g svježeg sira • 2 žlice mlijeka • 100 g ribanog ementalera

2 žlice usitnjenih svježih listova ružmarina • malo papra

Od brašna, maslaca, jaja, praška za pecivo, soli i vode umijesiti mekano tijesto. Tijesto zamotati u foliju i ostaviti na hladnome 30 minuta. Crveni luk i češnjak sitno narezati te propirjati na vrućem ulju. Svježi sir kremasto umiješati s jajima i mlijekom. U smjesu dodati ružmarin, ementaler, papar, pirjani crveni luk i češnjak. Tijesto razvaljati, staviti u namašćeni lim, ravnomjerno premazati nadjevom te peći oko 40 minuta pri 180 C.


Feta sir u maslinovom ulju

200 g feta sira • 4-6 grančica svježeg ružmarina

20 crnih maslina 10-12 zrna papra

2,5 dl maslinovog ulja

Feta sir ocijediti, narezati na kockice, te zajedno s masli­nama složiti u steriliziranu staklenku 2 cm do vrha. Doda-ti papar, ugurati grančice ružmarina te uliti maslinovo ulje l cm iznad maslina. Ostaviti na hladnom i tamnom mjestu najmanje 7 dana prije upotrebe zbog okusa.

Jabuke s ružmarinom
- PRILOG UZ SVINJETINU, PERAD ILI
ŠUNKU -
3 dl jabu
čnog octa • 6 žlica meda • 8 velikih jabuka 4 grančice svježeg ružmarina • 6-8 bobica pimenta

Ocat uliti u posudu, dodati med te mije
šati na laganoj vatri dok se med ne rastopi. Jabuke oguliti, očistiti i narezati na deblje kriške. Jabuke kuhati u octu i medu oko 10 minuta ili dok jabuke ne omekšaju. Jabuke složiti u zagrijane sterilizirane staklenke 2.5 cm do vrha. Dodati grančice ružmarina i pimenta, te uliti ocat l cm iznad jabuka. Staklenke zatvoriti i čuvati na hladnom : tamnom mjestu najmanje 7 dana prije upotrebe zbog okusa.

Štapići od sira s ružmarinom

300 g ribanog tvrdog sira
100 g maslaca 2\a\a 300 g zobenih pahuljica 2 žlice usitnjenih svježih listova ružmarina • sol

U otopljeni maslac umiješati sir, umućena jaja, zobene pahuljice i malo soli. Mješavinu vaditi žli­com, ravnomjerno raširiti na nauljeni i pobrašnjeni lim za pe­čenje te peći 30-40 minuta pri 180 C. Kolač ostaviti da se ohla­di te narezati na štapiće.




Proljetna kura - Liječenje biljem

Sirup od proljetnih izbojaka bora, jele i smreke

Mladi proljetni izbojci bora (Pinus sylvestris), jele (Abies alba) i smreke (Picea abies) "čiste krv", pospješuju bolji rad bubrega i je­tre, pomažu kod gotovo svih bolesti dišnih organa te bolesti kostiju i zglobova, a izvrstan su izvor vitamina C.

1 kg mladih izbojaka • l kg šećera

U široku staklenku u slojevima složiti mlade izbojke i šećer, a slaganje završiti slojem šećera. Staklenku staviti na sunce ili na suncem obasjanu prozorsku dasku, te ostaviti da odstoji sve dok se šećer ne rastopi. Uzimati 2-3 puta na dan po 1 žlicu sirupa, po želji umiješanog u čaj.



Sirup od maslačka

Maslačak (Taraxacum officinale) čsti krv, pospješuje bolji rad bubrega i jetre, te pomaže kod reume, artri­tisa i gihta.

200 g cvjetova maslačka s peteljkama • 2 limuna

1,5 l kipuće vode l kg šećera ili meda

Usitnjene svježe cvjetove i pete­ljke maslačka preliti kipućom vo­dom, dodati limun narezan na plo­ške te lagano kuhati 30-40 minuta. Tekućinu procijediti, umiješati šćer ili med, te lagano kuhati još 10-15 minuta. Uzimati 3-4 puta na dan po 1 žlicu.


Sirup od koprive

Kopriva (Urtica dioica) čisti i jača krv, pomaže kod slabokrvnosti, pospje­šuje cjelokupnu izmjenu tvari te po­maže kod reume, artritisa, gihta i po­većane prostate.

250 g listova koprive

1,5 l kipuće vode l kg šećera ili meda

Svježe listove koprive samljeti ili si­tno narezati, te preliti kipućom vo­dom. Nakon što pokriveno odstoji preko noći, tekućinu procijediti, a koprivu dobro protisnuti. Tekućinu zakuhati, umiješati šećer ili med, te lagano kuhati 10-15 minuta. Uzimati 3-4 puta na dan po 1 žlicu.



Sirup od medvje
đeg luka

Medvjeđi luk ili crijemuš (Allium ursinum) čisti krv, pospješuje bolji rad bu­brega i jetre, te jača oslabljeni organizam.

200 g medvjeđeg luka • 1,5 l hladne vode • l kg šećera ili meda

Svježi medvjeđi luk s lukovicom samljeti ili sitno narezati, te preliti hla­dnom vodom. Nakon što pokriveno odstoji preko noći, tekućinu procije­diti, a medvjeđi luk dobro protisnuti. Tekućinu zakuhati, umiješati šećer ili med, te lagano kuhati 10-15 minuta. Uzimati 3 puta na dan po 1 žlicu.


OSTATAK PROLJETNE KURE MOŽETE PRONAĆI U MAGAZINU LJEKOVITE BILJKE BR.15

nedjelja, 6. travnja 2008.

Režuha - proljetna kura za jetra i bubrege

Režuha ili livadna režuha (Cardamine pratensis) je trajna livadna biljka koja na vrhu stabljike nosi rahli grozd od 8-20 bijelih ili svjetloljubičastih cvjetova, ponekad s tamnijim žilama. Osim što čisti krv, režuha sadrži tvari koje potiču bolji rad jetra i bubrega. Stoga je i nutricionisti preporučaju kao osvježavajuću kuru za poboljšanje općeg stanja organizma. Cvjetovi i listovi režuhe mogu se u proljeće uzimati svježi kao dodatak salatama ili kao osvježavajući napitak, a osušena cijela biljka može se koristiti za pripremu čaja.
Osvježavajući napitak od režuhe: U električnoj miješalici umiješati 1,5 dl mlijeka, 1 neoguljenu jabuku, 1 oguljen limun, 3 oguljene naranče i 2 žlice usitnjenih svježih cvjetova i listova režuhe. Napitak uzimati 1 puta na dan tijekom 10-15 dana.
Ostale recepte za jetru i bubrege možete pronaći u MAGAZINU LJEKOVITE BILJKE

Trnina ili crni trn - pomoć pri mršavljenju

Trnina ili crni trn (Prunus spinosa)je trnovit grm visok od 1-3 metra, a u ožujku i travnju, još prije listanja, cvate mnogobrojnim bijelim cvjetovima. Cvjetovi i mladi listovi, a najviše cvjetovi, koriste se kao odlično sredstvo za čišćenje krvi, pražnjenje crijeva te izlučivanje znoja i mokraće.
Čaj od cvjetova trnine: 1 žličicu suhih cvjetova trnine preliti sa 2,5 dl kipuće vode, ostaviti pokriveno da odstoji 5 minuta te procijediti. Čaj uzimati 2 puta na dan.
Recepte za pomoć pri mršavljenju možete pronaći u MAGAZINU LJEKOVITE BILJKE

Divlja maćuhica liječi akne

Divlja maćuhica (Viola tricolor) raste po njivama, po vrtovima i suhim travnjacima. Njezini cvjetovi, žuti, plavi, ljubičasti ili izmiješanih boja, javljaju se od početka proljeća do kraja ljeta, a slični su vrtnoj maćuhici, ali su mnogo manji. Cijela biljka sadrži neku tvar koja odlično djeluje na kožu te liječi akne. Kura se provodi tijekom 8 tjedana.
Čaj od divlje maćuhice: 1 žličicu usitnjene suhe maćuhice preliti sa 2,5 dl kipuće vode, pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta, te procijediti. Čaj uzimati 2-3 puta na dan, a čajem se može ispirati i koža.
Ostale recepte za akne možete pronaći u MAGAZINU LJEKOVITE BILJKE


srijeda, 26. ožujka 2008.

Tratinčica hladi jetra i čisti krv

Tratinčica hladi jetra i čisti krv
Tratinčica (Bellis perennis) se u narodnoj medicini koristi kao djelotvorno ljekovito sredstvo kod upale jetre, žučnog mjehura i žučnih kanala, te za čišćenje krvi. Od osušenih cvjetova, ali i listova, najčešće se priprema čaj, iako se za čišćenje krvi preporuča vino od cvjetova tratinčice. Vino od tratinčice: 100 g suhih cvjetova tratinčice i 1 neoguljen limun narezan na tanke ploške preliti sa 1 l crnog vina te dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 15 dana, uz povremeno pretresanje, vino procijediti te uzimati 2-3 puta na dan po 1 malu čašicu.

MAGAZIN LJEKOVITE BILJKE



Depresija

Depresija ili duševna potištenostje biopsihosocijalni poremećaj koji izaziva psihičke i fizičke smetnje, trajnu tugu, potištenost, bezvoljnost, strah i pesimizam. Naziv je dobila po latinskoj riječi depressio odnosno deprimere, što znači potisnuti, udubiti, potlačiti. Kao bolest i psihička tegoba, depresija je stara koliko i čovječanstvo, no vrhunac je postigla upravo u današnje vrijeme. Stotine milijuna ljudi diljem svijeta pati od ove bolesti, a prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, depresija će do 2020. godine postati drugi svjetski zdravstveni problem. Ako je posljedica nekog neugodnog doživljaja i ako se zadrži u granicama umjerenosti, depresija može biti normalno prolazno stanje. Međutim, depresija je najčešće jedna od faza maničnodepresivne psihoze, ali može se javiti i kod drugih duševnih bolesti. Može se javiti u svakoj životnoj dobi, ali češće se javlja u srednjoj životnoj dobi i češće kod žena nego kod muškaraca. Veliki problem kod depresije je što bolest ne prepoznaju niti osobe koje od nje boluju, a često niti osobe u njihovoj najbližoj okolini.


Prirodne recepte za liječenje depresije možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke!


Uzroci depresije

Kao i svako drugo raspoloženje, depresija je uzrokovana radom mozga. Tomografske snimke pokazuju da su u slučaju depresije neki dijelovi mozga jednostavno izbačeni iz pogona, što se događa zbog viška ili nedostatka određenih tvari u mozgu ili pak smanjenja broja živčanih stanica u centrima za raspoloženje. Uzroci depresije mogu biti različiti. Može se raditi o genetskoj sklonosti promjenama raspoloženja, predmenstrualnoj depresiji, postporođajnoj depresiji, depresiji uzrokovanoj teškim iskustvima ili stresnim situacijama, pa čak i sezonskoj potištenosti. Osim toga, uzrok depresije mogu biti i lijekovi za liječenje nekih zaraznih, srčanih i zloćudnih bolesti, kao i lijekovi sa psihoaktivnim djelovanjem.

Osim psihičkim, depresija može biti popraćena i fizičkim smetnjama, kao što su glavobolja, vrtoglavica, osjećaj pritiska u vratu ili prsima, lupanje srca, učestalo mokrenje, bol u donjem dijelu trupa, poremećaji spolnih funkcija kao i opći nedostatak energije. U vrlo teškim slučajevima depresije mogu se javiti psihotični simptomi, kao što su halucinacije odnosno priviđenja ili pak sumanutost tj. pogrešno uvjerenje o izvanjskoj stvarnosti koje se temelji na netočnom zaključivanju.

Zimska depresija

Mnoge osobe obuzima depresija tijekom zimskih mjeseci. Osim što su neraspoložene i potištene, pojačana im je želja za slatkim jelima, imaju potrebu za dužim spavanjem, nisu druželjubive i smanjuje im se spolni nagon. Simptomi zimske depresije mogu biti tako jaki da čak prerastu u kliničku depresiju.

Prema mišljenju stručnjaka, glavni uzrok zimske depresije je smanjena količina dnevnog svjetla ujesen i tijekom zime. Svjetlo je izuzetno važan čimbenik za funkcioniranje čovjekovog organizma, posebno mozga. Nedostatak danjeg svjetla uzrokuje smanjeno izlučivanje serotonina ili "hormona sreće" koji suzbija depresiju, tjeskobu i strah te poboljšava raspoloženje i spolni nagon.Tama pak potiče izlučivanje melatonina, hormona epifize koji potiče san. U normalnim količinama melatonin čak ublažuje depresiju, ali u zimskim mjesecima, kada dan kratko traje, melatonin može pripomoći razvoju sezonske ili zimske depresije.

Protiv zimske depresije pomaže svjetlosna terapija koja će povećati količinu serotonina u organizmu. Ona se provodi što češćim izlaganjem dnevnom svjetlu, postavljanjem jake rasvjete u stambenom a po mogućnosti i u poslovnom prostoru, te povremenim odlascima u solarij.

Blagdanska depresija

Unatoč općem veselju koje uglavnom vlada za vrijeme blagdana, posebno božičnih i novogodišnjih, neke osobe su sklone upravo u to vrijeme zapasti u depresiju. Nekoliko je uzroka ovakve blagdanske depresije: pojačani stres i umor, nerealna očekivanja, opća komercijalizacija, nemogućnost da se ti dani provedu u krugu obitelji i si. Ipak, jedan od glavnih uzroka blagdanske depresije su pretjerana očekivanja. Puno se toga očekuje, ljudi se puni nade pripremaju za slavlje, a onda je ubrzo sve gotovo i ponovo se vraćamo uobičajenom načinu života.

Čak i osobe koje nisu sklone duševnoj potištenosti često u vrijeme blagdana imaju depresivne reakcije, kao što su glavobolja i nesanica. Blagdanskoj depresiji često doprinosi i neumjerenost u jelu i piću, ali na sreću, ovakva vrsta depresije najčešće brzo prođe. Kako se blagdanska depresija ne bi uopće pojavila, ne treba suviše očekivati od blagdanskih slavlja. Uživati treba u postojećem blagdanu bez nostalgičnih prisjećanja na prethodne, treba izbjegavati prekomjerno konzumiranje jela i alkohola, ne treba trošiti iznad mogućnosti, vrijeme treba provoditi s dragim osobama, ali naći i dovoljno vremena za sebe.

Liječenje depresije

Depresija se liječi tako da se na razne načine poboljša raspoloženje. To se može postići čak i zdravom prehranom kojom se stimulira živčani sustav i potiče živahnost. Za postizanje dobrog raspoloženja važna je i dovoljna količina sna, izbjegavanje prekomjernih količina alkohola i kofeina, te pojačana fizička aktivnost uz redovito vježbanje i opuštanje. Budući da stresne situacije izravno utječu na pojavu depresije, ublažavanje stresa također je jedan od načina liječenja depresije. Ublažavanje stresa podrazumijeva i smanjivanje samokritičnosti i ne postavljanje previsokih kriterija. Osim toga, za depresivne osobe od izuzetne je važnosti da imaju podršku okoline, a prvenstveno onih najbližih.

Prirodne recepte za liječenje depresije možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke!

utorak, 25. ožujka 2008.

Urični artritis ili giht

Urični artritis ili giht je reumatska bolest uzrokovana poremećajem prometa mokraćne kiseline u tijelu. Bolest karakterizira povećana količina mokraćne kiseline te njezino smanjeno izlučivanje iz tijela, a zbog čega dolazi do zadržavanja mokraćne kiseline u krvi te taloženja u obliku soli na različitim mjestima u tijelu. Urični artritis je najčešće nasljedna bolest, a nasljeđuje se sklonost prema stvaranju povećane količine mokraćne kiseline te njezinom smanjenom izlučivanju iz tijela.


Recepte za liječenje gihta možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke

Povremeno povećana količina mokraćne kiseline u krvi ne znači istovremeno i bolest. Mala i prolazna povećanja količine mokraćne kiseline u krvi najčešće su uzrokovana neprimjerenom hranom ili uzimanjem nekih lijekova, a tek u oko 5% slučajeva dolazi do razvoja bolesti. Osim toga, nalaz povećane količine mokraćne kiseline u krvi tijekom djetinjstva ne mora istovremeno značiti da će kasnije doći do razvoja bolesti. Jer, osim nasljednih sklonosti te nekih drugih bolesti zbog kojih je došlo do oštećenja funkcije bubrega, način prehrane i života uopće povezan je također s nastankom i razvojem uričnog artritisa.

Često se urični artritis kao bolest dugo vremena ne zamjećuje, iako već postoji povećano stvaranje mokraćne kiseline i njezino zadržavanje u tijelu. Najčešće se prvi znakovi uričnog artritisa javljaju tek nakon četrdesete godine života, a bolest se vrlo rijetko javlja kod djece i prije 25. godine života.

Recepte za liječenje gihta možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke

Mokraćna kiselina

Mokraćna kiselina je organski sastojak mokraće te konačan proizvod razgradnje purinskih tvari, a koje su sastavni dio bjelančevine u jezgri ljudskih i životinjskih stanica. Najveći dio mokraćne kiseline izlučuje se u bubrege te putem bubrega u mokraću, a manji dio se izlučuje putem crijeva, lako je mokraćna kiselina otpadni proizvod, normalno se u krvi nalazi 34 mg mokraćne kiseline. Kad dođe do poremećaja razgradnje purinskih tvari vlastitih stanica ili onih hranom unesenih u organizam, povećava se količina mokraćne kiseline. Kako se zbog bolesti mokraćna kiselina ne izlučuje u normalnoj količini iz organizma, dolazi do njezinog zadržavanja u krvi.

Taloženje kristala mokraćne kiseline u bubrezima

Mokraćom se izlučuje najveći dio mokraćne kiseline, a normalno se dnevno izlučuje oko 0,51 g mokraćne kiseline. Kod povećane količine mokraćne kiseline u tijelu, bubrezi u početku pojačano izlučuju mokraćnu kiselinu. Zbog toga u početku bolesti najčešće ne dolazi odmah i do znakova bolesti, iako ona već postoji. Ali, kako je mokraćna kiselina teško topiva, dolazi do taloženja njezinih soli u obliku kristala. Ako se kristali mokraćne kiseline počnu taložiti u bubrezima, njihovo taloženje uzrokuje oštećenje bubrega. Oštećeni bubrezi više ne mogu održavati ravnotežu između povećanog stvaranja mokraćne kiseline i njezinog izlučivanja, a što uzrokuje daljnje taloženje kristala mokraćne kiseline te nastanak bubrežnog pijeska i kamenaca. Kad je količina mokraćne kiseline u bubrezima jako povećana, a bubrezi već oštećeni, bubrežni kamenci se brže razvijaju. Bolesnici često izmokre pijesak i malene kamence koji su nastali od mokraćne kiseline, a stoje najčešće jedan od prvih znakova uričnog artritisa ili gihta.

Taloženje kristala mokraćne kiseline na zglobovima

Kod više od 50% oboljelih, a kod kojih još uvijek ne postoje nikakvi znakovi bolesti, kristali mokraćne kiseline već se talože na nekim dijelovima tijela. Osim u bubrezima, kristali mokraćne kiseline talože se pod kožom te na zglobovima na različitim mjestima u tijelu. Kako se kristali mokraćne kiseline vrlo sporo talože na jednom mjestu, naslage polako rastu i često postaju vidljive i bolne tek nakon 10 i više godina. Koliko je proces taloženja kristala mokraćne kiseline spor vidi se po tome što ukupna količina tih kristala, koji se talože godinama, najčešće ne iznosi više od 35 g. Samo kod jako povećane količine mokraćne kiseline u krvi, a koja je već uzrokovala i oštećenje bubrega, naslage kristala na zglobovima stvaraju se brže.

Upala zglobova

Najčešće mjesto taloženja kristala mokraćne kiseline su hrskavice zglobova. Naslage kristala mogu se nalaziti na zglobovima, a da ne uzrokuju gotovo nikakve smetnje. Tek kad se naslaga kristala poveća i ošteti stanice sinovijske membrane, koja se nalazi između hrskavica zglobnih kostiju, dolazi do upale zglobova. Prvi znak upale najčešće je iznenadna, jaka bol u jednom zglobu, a obično se to događa noću ili ujutro, odmah nakon ustajanja. Zglob vrlo brzo i jako otekne, vrlo je bolan, crven i topao, a bolesnik često ima povišenu temperaturu.

Kod prvog napadaja gihta, koji se najčešće javlja poslije četrdesete godine života, uvijek boli samo jedan zglob. Gotovo uvijek je to zglob korijena nožnog palca, a vrlo rijetko su mjesto prvog napadaja zglobovi stopala, gležnjevi ili pete. Poslije može upalom biti zahvaćen svaki zglob: zglob koljena ili lakta, ili zglobovi prstiju na rukama. Važno je znati da ne postoji neka druga upala zglobova kod koje je početak bolesti tako iznenadan i jak kao kod gihta.

Prvi napadaj uričkog artritisa ili gihta najčešće prolazi, čak i ako se ne liječi, za desetak dana, iako otekline i osjetljivost mogu još potrajati. Kad se upala smiri, bolesnik se opet osjeća potpuno zdrav, oboljeli zglob je bezbolan i potpuno pokretljiv, sve do novog napadaja. Često se sljedeći napadaj javlja tek nakon nekoliko mjeseci, ili čak nakon nekoliko godina, ali kasnije se napadaji javljaju sve češće. Vrlo rijetki su slučajevi da više nikada ne dolazi do napadaja, već trajanjem bolesti oni postaju sve učestaliji.

Kod sljedećeg napadaja može boljeti isti zglob, ili neki drugi, ali istovremeno i više zglobova. Upala najčešće zahvaća neki drugi zglob, a svaki novi napadaj sve je teži i bolniji, i traje dulje vremena. Osim toga, svaka sljedeća upala sve više oštećuje zglobove. Malopomalo dolazi do teškog gihta: otečenih, ukočenih i izobličenih zglobova. Zbog stvorenih naslaga kristala mokraćne kiseline, zglobovi su trajno zadebljani, a zadebljanja su vidljiva kao čvrste potkožne, manje ili veće kvrge. Takve kvrge na zglobovima nazivamo tofima, a najčešće se javljaju na zglobovima prstiju ruku, petama, koljenima i laktovima.

Nakon 10 i više godina učestalih napadaja artritisa razvija se kronični urični artritis, a koji karakterizira nepostojanje razdoblja bez bolova.

Liječenje uričnog artritisa ili gihta

Budući da je urični artritis ili giht najčešće nasljedna bolest, on se ne može izliječiti. Urični artritis može se samo liječiti kako bi se usporilo ili spriječilo napredovanje bolesti te ublažile njezine popratne tegobe. Li ječenje uričnog artritisa sastoji se ponajprije u smirivanju upalnog procesa u zglobovima te ublažavanju boli. Osim toga, liječenjem se smanjuje proizvodnja mokraćne kiseline, sprječeva taloženje njezinih soli u obliku kristala te pospješuje izlučivanje u bubrege, a kako bi se količina mokraćne kiseline u krvi zadržala u granicama normale.

lako se kod uričnog artritisa preporuča dijetalna prehrana s malo purina, mnogo djelotvornije je smanjiti uzimanje ili uopće ne uzimati hranu koja sadrži veće količine purina, masti i kolesterola. Ne preporuča se uzimanje mesne hrane, jer purinske tvari su sastavni dio bjelančevine u jezgri životinjskih stanica, a njihovom razgradnjom nastaje mokraćna kiselina. Osim što se ne preporuča uzimanje alkohola, ne preporuča se uzimanje kave, kakaoa i čokolade.

Recepte za liječenje gihta možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke

ponedjeljak, 28. siječnja 2008.

Promuklost - što je promuklost i kako se liječi?

Promuklost

Promuklost je opći pojam kojim se opisuje promjena glasa, a uzroci promuklosti mogu biti različiti. Dok ne govorimo već samo diše-mo, glasnice su razmaknute i ne proizvode zvuk. Prilikom govora, glasnice se sasvim približe jedna uz drugu, a zrak koji izlazi iz pluća uzrokuje njihovu vibraciju i one tada proizvode zvuk. Ako je iz bilo kojeg razloga potpuno približavanje glasnica onemogućeno, dolazi do promjene glasa i tada govorimo
o promuklosti.
Premda uzroci promuklosti mogu biti brojni, promuklost je najčešće posljedica akutnog laringitisa ili akutne upale grkljana. Upala grkljana uglavnom se javlja kao samostalna bolest, ali može se javiti i kao popratna bolest kod drugih zaraznih bolesti. Do upale grkljana dolazi zbog oteknuća sluznice grkljana, a što može biti posljedica obične prehlade, virusne infekcije gornjih dišnih puteva ili pak dugo trajnog govora i vikanja.

Kod obične upale grkljana, glas postaje hrapav, promukao i tiši. Simptomi upale su osjećaj suhoće, pečenja ili grebenja u grlu te podražaj na kašalj i suhi kašalj. Budući da je kod upale grkljana sluznica otečena, oteknuće onemogućava potpuno približavanje glasnica prilikom govora, a što uzrokuje promjenu glasa i promuklost. Upalu grkljana, a samim time i promuklost. može uzrokovati i nagla promjena temperature, hladnoća i prehlada, pa čak i prašina i dim.
Osim akutne upale grkljana koja uglavnom brzo i sama od sebe prolazi, postoji i kronična upala grkljana. Kronična upala grkljana je zapravo zanemarena i slabo liječena akutna upala. Najčešće se javlja kod stalno prehlađenih osoba, onih koji nimalo ne štede svoj glas, osoba koje iz profesionalnih razloga često naprežu glasnice kao i kod teških pušača. Posljedica kronične upale grkljana je duža promuklost, a koja je najčešće uzrok nastanka čvorića ili polipa na glasnicama.
Kod starijih ljudi uzrok promuklosti često je želučani refluks tj. vraćanje želučane kiseline putem jednjaka i iritiranje glasnica. Osim toga. uzrok promuklosti mogu biti i ciste, lezije, degenerativne promjene pa čak i tumor.

Liječenje promuklosti
Promuklost je neugodna, ali najčešće bezopasna bolest koja se u velikom broju slučajeva lako liječi. Liječenje promuklosti ovisi o uzroku, ali uglavnom pomaže štednja glasa. Ipak, da bi se izbjegle moguće komplikacije, promuklost ne treba zanemariti. Promuklost uzrokovanu gripom ili prehladom možemo liječiti antisepticima i analgeticima koje nudi klasična medicina, a u prirodi možemo pronaći široku paletu blagotvornih biljnih lijekova koji kod promuklosti djeluju brzo i učinkovito. Budući da je važno da sluznica grla bude vlažna, u slučaju promuklosti treba uzimati mnogo tekućine i vlažiti zrak u prostoru nekim ovlaživačem ili zdjelicama vode smještenima pokraj izvora topline. Međutim, najvažnije je u slučaju promuklosti ograničiti aktivnosti grkljana i odmarati glas. Odmarati glas ne znači šaptati već šutjeti, jer i šaptanje je aktivnost pri kojoj glasnice i grkljan ne miruju.
Kod promuklosti koja traje duže od 2-3 tjedna, a nema očiti uzrok i nije uzrokovana prehladom ili gripom, ili ako potpuni gubitak glasa traje duže od nekoliko dana, neophodno je odmah posjetiti otorinolaringologa. Jer, promuklost može biti znak i nekih težih oboljenja grla, a što se bolest ranije otkrije, lakše se liječi.

Recepte za liječenje promuklosti možete pronaći u Magazinu Ljekovite biljke br.32. ( listopad 2006. )

četvrtak, 10. siječnja 2008.

Biljem protiv pušenja

Štetnost pušenja svima je dobro poznata. Od 1,3 milijarde aktivnih pušača, koliko ih trenutno ima u svijetu, teško da postoji i jedan koji nije barem jednom poželio odbaciti cigarete. To nažalost nije uvijek tako jednostavno, pogotovo ne za one osobe koje su započele s pušenjem vrlo rano, u mladenačkoj dobi ili čak još ranije. Međutim, najveću pogrešku koju pušač može zaista počiniti je da odustane od ideje o prestanku pušenja. Statistika govori da je svakom pušaču u prosjeku potrebno čak 5-8 pokušaja prije nego što uspije prestati pušiti. Osim što podrška u odvikavanju od pušenja stiže i iz biljnog svi¬jeta, uz nekoliko savjeta, sljedeći bi pokušaj mogao biti uspješan.

Važnost pravog trenutka
Od izuzetne je važnosti odabrati pravi trenutak za prestanak pušenja. To svakako mora biti razdoblje u kojemu na privatnom i poslovnom planu vlada što veći mir i stabilnost. Pritom je dobro obilježiti na kalendaru dan od kojega želimo započeti novi život, bez dima cigareta.
Miris svježine umjesto smrada cigarete
Svježi zrak uvelike pomaže pri ustrajanju na donesenoj odluci o prestanku pušenja. Mirisne zavjese, aroma-lampice kao i vrećice napunjene mirisnim biljem i raspoređene po stanu čine prava čuda. Želja za pušenjem manja je kad shvatimo kako je lijepo riješiti se smrada cigareta.
Promjena starih navika i uvođenje novih rituala
Da bi se izbjegla stara rutina, umjesto cigarete poslije jela može se uvesti lagana šetnja bez da se sa sobom ponesu cigarete. Ritual ispijanja kave treba zamijeniti pijenjem čaja, a tko je primjerice navikao pušiti u autu, može se na neko vrijeme preorijentirati na javni prijevoz. Mogućnosti promjena su neograničene.
Znanstvena istraživanja su pokazala...
Mnogi pušači su ponosni kad smanje dnevni broj popušenih cigareta jer vjeruju kako im manja količina nikotina ne škodi. Međutim, takvo razmišljanje je zabluda.
Norveški Institut za javno zdravstvo proveo je istraživanje na 43.000 pušača s malim brojem popušenih cigareta dnevno i dokazao da je rizik od krvožilnih bolesti i raka pluća kod osoba koje popuše dnevno 1-4 cigarete čak pet puta veći nego kod nepušača.

Štednja novca
Novac koji bi se potrošio na cigarete može se svaki dan odvajati na stranu, te na kraju mjeseca ili svaka tri mjeseca prebrajati. Rezultat bi mogao biti zapanjujući. Naime, svatko tko puši 20 cigareta na dan uštedjet će najmanje 4.000 kuna na godinu, 40.000 kuna za 10 godina...
Izbjegavanje kriza
Tijekom prva dva tjedna prestanka pušenja svakako treba izbjegavati situacije koje bi mogle izazvati krizu. Tako se u ovom razdoblju preporuča kloniti se alkohola i zabava na kojima se puši. Kasnije, kad organizam prevlada krizu odvikavanja, više nismo toliko podložni iskušenjima.
Jeste li znali
...svaka cigareta gori 12 minuta i cijelo vrijeme zagađuje zrak.
...dim koji ide u zrak ima veću koncentraciju štetnih tvari od dima koji uvlači pušač.
...osobe koje puše jednu kutiju na dan imaju 50% veću učestalost hospitalizacije i izostanka s posla. ...čak jedna ili dvije cigarete mogu uzrokovati povišenje krvnog tlaka, ubrzanje puIsa i smanjenu cirkulaciju krvi u organizmu.
...srce pušača u prosjeku kuca s 10-20 otkucaja u minuti brže od srca nepušača.
...koncentracija štetnih sastojaka iz nikotina u prethodno zadimljenoj prostoriji čak i nakon dva sata prozračivanja još uvijek je iznad dopuštene granice.
...ženski i dječji organizam sporije razgrađuje nikotin pa ista količina dima više šteti zdravlju žene i djeteta nego zdravlju muškarca.
...vozači pušači uzrokuju veći broj prometnih nesreća od vozača nepušača.

srijeda, 9. siječnja 2008.

Ljekovite biljke

Kao izvor najrazličitijih tvari, biljke su čovjeku uvijek bile potrebne. Iako je uporaba često bila pravo pustošenje, a uništavanje šuma i zelenih površina najrazornija akcija čovjeka u odnosu na biljni svijet, bilje će uvijek imati važno mjesto u životu čovjeka.

Znate li da ...
... povijest liječenja biljem datira od prije 16000 godina, od plemena lovaca-skupljača, koja su znanja o bilju skupljala na temelju pokušaja i pogrešaka?
... je Kina zemlja s najdužom neprekinutom tradicijom biljne medicine?
... su stari Babilonci 3000. godine prije Krista izrađivali biljne tablete sa glinom?
... je Pitagora u 6. st. prije Krista osnovao školu koja je podučavala i liječenje biljem?
... su biljke moćni lijekovi, a njihove aktivne tvari, izolirane i sintetizirane, čine osnovu mnogih suvremenih lijekova, od aspirina do morfija?
... kozmetička uporaba bilja datira od prije 7000 godina, od ranih plemena oko Nila, koja su bojila svoje mrtve biljnim bojama kako bi sačuvala tijelo i učinila ga privlačnijim za podzemni svijet?
... je u 2. st. naše ere rimski liječnik Galen zapisao recept prve biljne kreme za lice, a recept čini osnovu svih današnjih dnevnih krema?
... većina industrijski proizvedene "prirodne kozmetike" sadrži sintetičke konzervanse, a koji se smatraju krivcima za trećinu svih alergija na kozmetička sredstva?
... uporaba bilja u kuhinji datira od prije 50000 godina, kada se neko bilje, smatraju arheolozi, upotrebljavalo kao začin?
... je u 1. st. naše ere rimski sladokusac Apicije napisao prvu kuharicu o uporabi bilja u kulinarstvu?
... je salata kralja Henrika VIII sadržavala listove, pupoljke, cvjetove i korijenje više od 50 raznih biljaka?
... su Rimljani tradicionalno završavali svoje gozbe malim kolačićima od anisa kako bi potakli i poboljšali probavu?

Bilje danas ponovno pobuđuje veliko zanimanje. Raste svuda oko nas, lako ga je uzgajati i preraditi, nije opasno za okoliš, a što je najvažnije - mnogo manje šteti od mnogih umjetnih sastojaka, a koje nalazimo u skoro svim lijekovima, kozmetičkim preparatima i tvorničkoj hrani.